Zaproszenia na ślub – historia

Opowiedzmy sobie troche o historii zaproszeń ślubnych, bo na prawdę jest o czym.

Prawdopodobnie, każde z nas otrzymało kiedyś lub otrzyma zaproszenia ślubne. Ich tradycja sięga na prawdę pradawnych czasów. Archeolodzy w jednej z jaskiń odkryli piktogramy będące czymś w rodzaju zaproszenia ślubnego z czasów, gdy człowiek uganiał się za mamutami z maczugą. Już wtedy związek dwójki ludzi był czymś istotnym, co obchodzono z atencją i zapraszano krewnych i znajomych.

Zaproszenia ślubne w formie przypominającej te - znane nam dzisiaj datuje się na czternasty wiek. Wtedy to pojawiły się zaproszenia ślubne pisane, z dużą ilością zdobień. W tamtych czasach jednak, nie były to zaproszenia ślubne kierowane imiennie do wybranych gości, ale kierowane do ogółu i odczytywane publicznie przez osoby trudniące sie rozgłaszaniem wiadomości. Nie do końca oznaczało to, że każdy kto usłyszał zawiadomienie- mógł przyjść na ślub, ale forma ta wynikała z tego, że ważne informacje należy i należało podać do wiadomości a w tamtych czasach mało kto potrafił czytać. Oczywiście, taki sposób ogłoszenia zaproszenia na ślub był stosowany w stosunku do klas niższych. Klasy wyższe - szlachta i wyżej urodzeni otrzymywali zaproszenia ślubne spersonalizowane, bogato zdobione przez mnichów, opatrzone pieczęciami i przekazywane z atencją przez posłańców.

Wczesne zaproszenia ślubne, były przekazywane w dwóch koperach, z czego zewnętrzna miała chronić właściwą, wewnętrzną koperte przed zabrudzeniem i dopiero w wewnętrznej znajdowało się właściwe zaproszenie na ślub. Ponieważ takie zaproszenia były pisane gęsim piórem, wczesnymi formami atramentu, ostniała szansa, ze takie zaproszenia ślubne porozmazują się. Chroniono więc je dodatkowo, przekładając dodatkową bibułką.

Ci z nas, którzy chciali by nawiązać do dawnych czasów, mogą zamówić zaproszenia na ślub wykonane na ręcznie czerpanym papierze, z pieczęcią lakową i umieszczone w eleganckiej kopercie lub zwinięte w rulon.

Zapraszamy

 

Nowości

Wiele osób pyta mnie o możliwość wykonania zaproszenia na komunię dla wymagających w kolorach ecru i złotym. To wspaniały pomysł, który natychmiast przekładam w czyn i udostępniam Państwu zaproszenie w wersji ecru.

Najnowsze artykuły

 

Ślub jest jednym z tych aspektów naszego życia, w któym tradycja ma wiele do powiedzenia. Wiele rzeczy robionych jest zgodnie z tradycyjną etykietą. Na szczęście, etykieta dotycząca zaproszeń ślubnych nie jest ani specjalnie skomplikowana, anie też specjalnie droga. Przeczytaj artykuł.

 

Zaproszenia ślubne to dla nas coś naturalnego, ale czy zawsze tak było? Przeczytaj artykuł o historii zaproszeń ślubnych.

 

Najistotniejsze elementy podczas ślubu? My, goście, dobra muzyka, pyszne jedzenie, trochę alkoholu dla rozkręcenia zabawy, suknia panny młodej... Sporo tego... wychodzi z tego niezła kombinacja plus zaproszenia ślubne w tle.

 

Istnieje coś takiego, jak moda ślubna. Niby oczywiste, ale czy o tym pamiętamy? Przeczytaj, jakim trendom podlegają zaproszenia ślubne?

 

Zaproszenia ślubne mogą być proste i skomplikowane. Można je kupić w Tesco, galerii, przez internet. Może je wykonać osoba bez pomysłu lub artysta, bo zaproszenia ślubne to też sztuka? Przeczyta artykuł!

 

Przeczytaje też inne artykuły w kategoriach: porady ślubne.

 

 

Narodziny dziecka to wielka radość dla rodziców, którą chcemy podzielić się z najbliższymi. Pierwsze miesiące po urodzeniu, to także czas przygotowania do wydarzenia, jakim jest chrzest dziecka. Jak się do niego przygotować? Rozpocznijmy od wizyty u księdza z którym ustalimy datę chrztu. Następnym krokiem będzie zaproszenie bliskich z którymi będziemy chciali celebrować tą uroczystość. Chrzest - jak każda ważna uroczystość - wymaga szczególnej oprawy. Istotnym więc będzie zaproszenie gości w odpowiedni sposób. Zaproszenia na chrzest będą tu bardzo na miejscu.