Etykieta zaproszeń ślubnych

Ślub jest jednym z tych aspektów naszego życia w nowoczesnym świecie, w któym tradycja ma wiele do powiedzenia. Poczynając od orkiestry na nocy poślubnej kończąc, tradyjne podejście do rzeczy jest tym, z czym para młoda się styka i na co się zgadza - nawet jeżeli robi to na swój sposób. W związku z powyższm, etykieta ślubna jest tym, co jest nie tylko nieuniknione, ale wręcz "oczekiwane", nawet jeżeli dotyczy czegoś tak wydawało by się mało istotnego jak zaproszenia ślubne. Na szczęście, etykieta dotycząca zaproszeń ślubnych nie jest ani specjalnie skomplikowana, anie też specjalnie droga. To zresztą co piszę, raczej należało by traktować jako wskazówki - nie sztywne wymagania.

Mapa dojazdu

W dzisiejszych czasach dołączanie mapy dojazdu do zaproszenia ślubnego często jest zbędne. Raczej pamiętajmy, aby podać na zaproszeniu pełen adres uroczystości ślubnej czy weselnej. Goście zawsze mogą podłączyć GPS w samochodzie, kupić mapę na stacji benzynowej lub wydrukować uproszczoną mapkę z Google Maps. Jednaj w sytuacji, gdy zapraszasz wielu gości, którzy przyjadą z różnych kierunków i zostaną w okolicy kilka dni, wydrukowana mapka na której zaznaczysz między innymi miejsca ich zakwaterowania czy lokalne restauracje lub inne strakcje będzie miłym i porządanym dodatkiem. Oczywiście, możecie poprostu wydrukować lub zrobić ksero dowolenj mapy i oznaczyć miejsca dlamastrem, ale jeżeli chcecie aby dołączana mapka pasowała stylistycznie do Waszych zaproszeń ślubnych i dodatków, dobrze by było, zlecić ich wykonanie tej samej osobie, któe robi zaproszenia ślubne.

Karty z zaproszeniem na przyjęcie

W sytuacji, gdy przyjęcie weselne będzie się odbywało w innym miejscu niż sam ślub specjalna załączana karta załączana do zaproszenia ślubnego sprawi, że zaproszenie ślubne będzie bardziej przejrzyste - nie przeładowane dopiskami. W niektórych sytruacjach może też sprawić, że goście nie pomylą adresów uroczystości ślubnej i przyjęcia weselnego. Uwaga... W przeszłości zdarzało się, że zaproszenia na przyjęcie weselne bywały wręczane gościom bez zaproszenia na samą uroczystość ślunę. W dzisiejszych czasach coś takiego było by uznane za niegrzeczne. Na samą uroczystość zawarcia ślubu może przyjść dowolna z poinformowanych osób. Co innego z przyjęciem ślubnym.

Ślubna strona internetowa

W dzisiejszych czasach coraz więcej par decyduje się na utworzenie specjalnej strony internetowej pomagającej - raz - zaplanować całą uroczystość - dwa - podzielić się z gośćmi dodatkowymi informacjami. Podanie gościom adresu takiej strony jest w pełni akceptowalne i poprawne. Idealnym miejscem będzie na to dół zaproszenia ślubnego lub oczywiście - dla zachowania czystości formy - dobrym pomysłem będzie dołączenie karteczki wielkości wizytówki z adresem internetowym.

Tu kolejna uwaga... Jeżeli zrobimy podwójną, składaną wizytówkę, spokojnie zmieścimy na niej nowy adres pary młodej, numery telefonów, informacje o zmianie nazwiska i inne.

Zwrotne potwierdzenia przybycia

Obojętnie czy uznacie to za niezbędne czy nie, goście często oczekują aby dodać do zaproszenia ślubnego zaadresowaną i opatrzoną znaczkiem pocztowym karteczkę ze zwrotnym potwierdzeniem przybycia. Jeżeli się na to zdecydujecie, pamiętajcie, aby unikać formy "Jan Kowalski potwierdza przybycie...". Raczej napiszcie "Niniejszym potwierdzam przybycie na uroczystość...." i zostawcie u dołu miejsce na podpis. Tu dobra rada... Dobrze jest takie zwrotne potwierdzenia przybycia dyskretnie ponumerować tymi samymi numerami jakie mają Wasi gości na liście gości. To pozwoli Wam zorientować się kto potwierdził przybycie, nawet jeżeli zapomni podpisać sie u dołu. Oczywiście, możecie też zaoszczędzić pieniądze dodając dopisek RSVP z numerem telefonu u dołu zaproszenia ślubnego, jednak na pewno bardziej eleganckim będzie dodanie karteczki zwrotnego potwierdzenia przybycia.

Inne dodatki

Innym elementem - coraz częściej spotykanym - który możecie chcieć dołączyć do informacji przesyłanych gościom wraz z zaproszeniem na ślub jest informacja o oczekiwanym stroju - tak zwany dress code. To czy zawrzecie tą informację na zaproszeniu ślubnym czy też osobno zależy od tego co chcesz przekazać oraz od tego czy chcesz aby Wasze zaproszenia zachowały czystą formę czy też nie. Prosta informacja w postaci "Oczekiwany czarny krawat" spokojnie może zostać umieszczona u dołu zaproszenia, ale bardziej rozbudowana - np. "Przyjęcie w ogrodzie, na trawie. Oczekiwane obuwie nie niszczące murawy" lub - coraz częściej spotykane - "Ślub na plaży - oczekiwany wygodny strój" może lepiej wyglądać na osobnej karteczce.

Oczywiście, zawsze łatwiej zawrzeć takie informacje na Waszej specjalnej stronie internetowej, ale może to doprowadzić do sytuacji, gdy "bardzo ważna" ciocia Krystyna, która może zapisać Wam w spadku domek nad jeziorem obrazi się, gdyż nie przeczyta informacji w internecie. Tradycja mówi, aby przekazywać takie informacje na piśmie. Zawsze jednak możecie te informacje połączyć z innymi i zawrzeć na jednej karteczce załączanej do zaproszenia.

Podsumowując

Tradycyjnie, wraz z zaproszeniem przekazujemy naszym gościom sporo użytecznych informacji. Oczywiście, dużą część z nich można zawrzeć na stronie internetowej - myślmy jednak o tych, którzy tej strony nie przeczytają - ponieważ nie mogą lub nie chcą.

Nikt nie zmusza Was, abyście zamawiali zaproszenia grawerowane na blasze lub specjalne zaproszenia ślubne wraz z siedmioma, specjalnie zdobionymi załącznikami. To że chcecie przyciąć nieco koszty jest normalnym, jednak to co wygląda na prawdę fatalnie, to zaproszenie, które jest uptrzone różnymi dopiskami, wierszykami i informacjami. Wygląd zaproszenia ślubnego powinien być czysty i schludny. Wszystkie dopiski na osobnym załączniku.

I jeszcze jedno... Coraz modniejsze stają się listy prezentów, czy też innego rodzaju wskazówki dla gości - co chcielibyście otrzymać. Pamiętajcie, że ogólnie uznaje się za niegrzeczne dołączanie swoich oczekiwań do zaproszenia.

 

Nowości

Wiele osób pyta mnie o możliwość wykonania zaproszenia na komunię dla wymagających w kolorach ecru i złotym. To wspaniały pomysł, który natychmiast przekładam w czyn i udostępniam Państwu zaproszenie w wersji ecru.

Najnowsze artykuły

 

Ślub jest jednym z tych aspektów naszego życia, w któym tradycja ma wiele do powiedzenia. Wiele rzeczy robionych jest zgodnie z tradycyjną etykietą. Na szczęście, etykieta dotycząca zaproszeń ślubnych nie jest ani specjalnie skomplikowana, anie też specjalnie droga. Przeczytaj artykuł.

 

Zaproszenia ślubne to dla nas coś naturalnego, ale czy zawsze tak było? Przeczytaj artykuł o historii zaproszeń ślubnych.

 

Najistotniejsze elementy podczas ślubu? My, goście, dobra muzyka, pyszne jedzenie, trochę alkoholu dla rozkręcenia zabawy, suknia panny młodej... Sporo tego... wychodzi z tego niezła kombinacja plus zaproszenia ślubne w tle.

 

Istnieje coś takiego, jak moda ślubna. Niby oczywiste, ale czy o tym pamiętamy? Przeczytaj, jakim trendom podlegają zaproszenia ślubne?

 

Zaproszenia ślubne mogą być proste i skomplikowane. Można je kupić w Tesco, galerii, przez internet. Może je wykonać osoba bez pomysłu lub artysta, bo zaproszenia ślubne to też sztuka? Przeczyta artykuł!

 

Przeczytaje też inne artykuły w kategoriach: porady ślubne.

 

 

Narodziny dziecka to wielka radość dla rodziców, którą chcemy podzielić się z najbliższymi. Pierwsze miesiące po urodzeniu, to także czas przygotowania do wydarzenia, jakim jest chrzest dziecka. Jak się do niego przygotować? Rozpocznijmy od wizyty u księdza z którym ustalimy datę chrztu. Następnym krokiem będzie zaproszenie bliskich z którymi będziemy chciali celebrować tą uroczystość. Chrzest - jak każda ważna uroczystość - wymaga szczególnej oprawy. Istotnym więc będzie zaproszenie gości w odpowiedni sposób. Zaproszenia na chrzest będą tu bardzo na miejscu.